Jak zrobić tabletkę do zmywarki: prosty przewodnik krok po kroku

Jeśli posiadasz zmywarkę, na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, jak ważne są tabletki do zmywarki. Zwykle kupujemy je w sklepie, ale co zrobić w sytuacji, gdy zabraknie nam zapasów lub chcielibyśmy spróbować czegoś nowego? W tym przypadku warto spróbować stworzyć tabletki samodzielnie. W naszym dzisiejszym artykule postaramy się opisać, jak zrobić tabletkę do zmywarki w domu.

Czym są tabletki do zmywarki?

Zanim przejdziemy do sedna naszej pracy, warto zadać sobie pytanie: czym w ogóle są tabletki do zmywarki? Jest to specjalny rodzaj detergentu, stworzony specjalnie do mycia naczyń w zmywarkach. Tabletki do zmywarki składają się z kilku składników, które pozwalają na dokładne i skuteczne usunięcie wszelkich zabrudzeń, osadów i tłuszczu znajdującego się na naczyniach.

Jak zrobić tabletkę do zmywarki?

Przejdźmy teraz do sedna naszego artykułu – jak zrobić tabletkę do zmywarki w domowym zaciszu? Poniżej przedstawiamy prosty przepis, który pozwoli na stworzenie tabletek do zmywarki w kilku prostych krokach.

Potrzebne materiały:

 • 1 szklanka sody oczyszczonej
 • 1 szklanka kwasu cytrynowego
 • 1 szklanka soli
 • kilka kropel olejku eterycznego (np. z cytryny, pomarańczy lub lawendy)
 • forma do formowania tabletek (może to być np. forma do lodów lub muffinek)

Sposób wykonania:

 1. W misce wymieszaj sodę oczyszczoną, kwas cytrynowy oraz sól.
 2. Dodaj kilka kropel olejku eterycznego, który nada tabletkom odpowiedni zapach.
 3. Zmieszaj wszystkie składniki dokładnie.
 4. Przełóż mieszankę do formy i dokładnie ugnieć.
 5. Po około 1-2 godzinach tabletki powinny stwardnieć.
 6. Gotowe tabletki można przechowywać w szczelnym pojemniku.
Czytaj również:  Dlaczego zmywarka Siemens nie pobiera wody? Przyczyny i rozwiązania

Czy warto robić tabletki do zmywarki samodzielnie?

Jakie są plusy i minusy robienia tabletek do zmywarki w domu? Oto kilka argumentów:

Plusy:

 • Możliwość kontroli składników – gdy samodzielnie robimy tabletki, wiemy dokładnie, jakie składniki w nich się znajdują i unikamy niepotrzebnych dodatków chemicznych.
 • Ekologia – stworzenie tabletek w domu to sposób na zwiększenie ekologiczności naszego domu.
 • Mniejsze koszty – kupowanie tabletek w sklepie może być kosztowne, szczególnie w przypadku, gdy używamy zmywarki codziennie. Robienie tabletek samodzielnie pozwala na zmniejszenie kosztów.

Minusy:

 • Więcej pracy – samodzielne robienie tabletek może być czasochłonne i wymaga większej ilości pracy niż kupowanie gotowych tabletek w sklepie.
 • Eksperymentowanie – kiedy decydujemy się na samodzielne robienie tabletek, musimy liczyć się z tym, że nie zawsze nasza mieszanka będzie tak skuteczna, jak gotowe tabletki z marketu.

FAQs

Jak długo trwa robienie tabletek do zmywarki?

Proces tworzenia tabletek do zmywarki trwa około 2 godzin – w tym czasie tabletki powinny się stężeć i przybrać odpowiedni kształt.

Jakie olejki eteryczne można dodać do tabletek do zmywarki?

Do tabletek do zmywarki można dodać praktycznie każdy olejek eteryczny – najlepiej wybrać ten, który podoba nam się najbardziej pod względem zapachu. Najczęściej używane olejki to: cytrynowy, pomarańczowy, lawendowy, eukaliptusowy.

W ramach naprawy pralek oferujemy:

W ramach naszych usług w zakresie naprawy pralek oferujemy:

 • Diagnostykę usterki
 • Wymianę uszkodzonych części
 • Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny
 • Usługi w zakresie konserwacji i czyszczenia pralek
 • Poradnictwo techniczne

Podsumowanie

Jak widzisz, samodzielne robienie tabletek do zmywarki jest całkiem prostym zadaniem. Robienie tabletek w domu ma swoje plusy i minusy – trzeba zastanowić się, czy warto podjąć to wyzwanie. Pamiętajmy jednak, że samo robienie tabletek to nie wszystko – ważny jest również wybór odpowiedniej zmywarki oraz regularne konserwowanie i czyszczenie urządzenia.

Dodaj komentarz