Dobra zmywarka to marzenie niejednej z nas. Przecież kto chciałby myć setki naczyń każdego dnia ręcznie? Jednakże, jak to zwykle bywa, razem z wygodą zmywarki, przychodzą również pewne problemy. Jednym z nich jest sytuacja, kiedy po skończeniu programu zmywania na dnie zmywarki zalega woda. Dlaczego tak się dzieje? Czy jest to normalny objaw, czy już sygnał awarii? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania związane z tym problemem.
Dlaczego w zmywarce stoi woda?
Koniec programu zmywania
Najczęstszą przyczyną zalegającej wody w zmywarce jest po prostu koniec programu zmywania. W zależności od modelu zmywarki, ta może mieć funkcję pozostawienia niewielkiej ilości wody wewnątrz po zakończeniu cyklu. Dzieje się tak po to, żeby oszczędzać energię oraz chronić uszczelki przed przesuszeniem i zniszczeniem.
Zatkanie filtra
Kolejną przyczyną wody w zmywarce może być zatkany filtr. Jeżeli zbyt dużo resztek jedzenia gromadzi się na filtrze, może on blokować przepływ wody i doprowadzić do nagromadzenia się wody wewnątrz zmywarki.
Awaria pompy odprowadzającej
Innym możliwym powodem, że woda stoi w zmywarce, jest awaria pompy odprowadzającej. W sytuacji, kiedy pompa nie działa poprawnie, woda nie jest odprowadzana z zmywarki po zakończeniu cyklu zmywania.
Jak uniknąć problemu
Regularne czyszczenie filtra
Aby uniknąć zatkanych filtrów i związanych z nimi problemów, należy regularnie czyścić filtr w zmywarce. W przypadku większości zmywarek, filtr można łatwo i szybko zdjąć i oczyścić.
Zwracanie uwagi na wielkość naczyń
Innym sposobem na uniknięcie problemów z wodą w zmywarce jest zwracanie uwagi na wielkość i stopień zabrudzenia naczyń. Naczynia z bardzo dużą ilością resztek jedzenia powinny zostać wypłukane przed włożeniem do zmywarki. Ponadto, nie należy przeciążać zmywarki, ponieważ wtedy woda może mieć trudności z przepływem przez naczynia.
Regularne przeglądy sprzętu
Aby uniknąć nieoczekiwanych awarii, warto również regularnie przeglądać sprzęt oraz sprawdzać jego kondycję. Należy zwracać uwagę na wszelkie nieprawidłowości, takie jak pęknięcia w uszczelkach czy nieszczelności.
Najczęstsze pytania
Jakie naczynia można myć w zmywarce?
Zmywarki są w stanie obsłużyć większość naczyń, ale nie wszystkie z nich są do tego odpowiednie. Należy unikać mycia drewnianych naczyń czy naczyń ze złotą lub srebrną dekoracją.
Czy zmywarka zużywa więcej wody niż mycie ręczne?
Zmywarki potrafią zużywać nawet 6 razy mniej wody niż mycie ręczne. Ponadto, zmywarki oszczędzają czas i energię, co czyni je lepszym i bardziej ekologicznym wyborem.
Jak długo powinno trwać mycie w zmywarce?
Czas mycia w zmywarce zależy od programu, który został wybrany. Przeciętny cykl zmywania w zmywarce trwa około 2 godzin.
Podsumowanie
Jak widzisz, problem z zalegającą wodą w zmywarce może mieć różne przyczyny. Warto jednak pamiętać, że wiele z tych problemów może być łatwo unikniętych przez regularne dbanie o sprzęt i przestrzeganie pewnych zasad. Jeżeli jednak problemy z zmywarką są trudniejsze do rozwiązania, zawsze warto zwrócić się o pomoc do specjalisty.
Paweł to doświadczony specjalista od naprawy sprzętu AGD z ponad 20-letnim stażem w branży. Jego fascynacja mechaniką zaczęła się w dzieciństwie, kiedy rozbierał i składał różne urządzenia w domu. Ukończył Politechnikę Warszawską na kierunku Elektronika i Telekomunikacja, specjalizując się w naprawie i konserwacji sprzętu AGD. Paweł prowadzi własny warsztat naprawczy, a także popularny blog, gdzie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem, pomagając innym naprawiać swoje urządzenia. Jego podejście do pracy, uwzględniające najnowsze technologie i innowacyjne metody naprawcze, przyciąga zarówno klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych.