Dlaczego śmierdzi ze zmywarki?
Prawdopodobnie każdy, kto korzysta z zmywarki, spotkał się z sytuacją, kiedy z naczyniami zmytymi z niej wydobywa się straszny zapach. Jest to coś, co może zepsuć nam nastrój po dobrym posiłku. Dostajemy wtedy poczucie, że naczynia nie są wystarczająco czyste, a to może prowadzić do nieprzyjemnych chorób jelitowych. Dlaczego zmywarka śmierdzi i jak temu zaradzić? Oto wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat.
Dlaczego śmierdzi ze zmywarki?
Czynniki, które powodują nieprzyjemny zapach w zmywarce, mogą być różne. Oto niektóre z nich:
Brak przepływu powietrza
Zmywarka jest zamkniętym pomieszczeniem, a przydałoby się ją przewietrzyć po każdym użyciu. Jeśli zapomnimy o tym, wilgoć wewnątrz maszyny może skraplać się na ściankach i sprzętach, co prowadzi do powstawania nieprzyjemnego zapachu. W takim wypadku możemy otworzyć drzwi zmywarki na chwilę, aby przepuścić trochę powietrza, najlepiej tuż po zakończeniu programu mycia.
Za mało soli lub płynu nabłyszczającego
Drugim czynnikiem, który powoduje nieprzyjemny zapach, jest niedostateczne dozowanie soli lub płynu nabłyszczającego. Sól jest niezbędna dla poprawnego działania zmywarki: zapobiega odkładaniu się kamienia, usuwa tłuszcz i zabezpiecza naczynia przed rdzewieniem. Płyn nabłyszczający z kolei zwiększa połysk zmytych naczyń i zapobiega osadzaniu się resztek na nich. Warto pamiętać, aby regularnie uzupełniać te składniki, a także stosować wysokiej jakości produkty, które nie tylko chronią maszynę, ale również lepiej działają na naczynia.
Niedosuszanie
Niedosuszanie naczyń może też przyczynić się do nieprzyjemnego zapachu. Wilgoć pozostająca na naczyniach umożliwia rozwój bakterii, które wydzielają charakterystyczny dla siebie zapach. Aby uniknąć tego problemu, warto postawić na sprzęt, który posiada program suszenia lub przeczytać instrukcję obsługi, jak najlepiej osuszać naczynia.
Jak można pozbyć się nieprzyjemnego zapachu?
Jeśli już odkryliśmy, że źródłem przykrego zapachu jest nasza zmywarka, możemy podjąć kilka działań, aby się go pozbyć. Oto kilka sposobów, jak to zrobić:
Ręczne mycie poszczególnych elementów
Najlepszym sposobem na pozbycie się zmywarkowego zapachu może być dokładne wyczyszczenie maszyny. Rozkręć wówczas wszystkie elementy, które nie wydają się być czyste, i umyj je w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Warto przetrzeć ramkę, brzegi drzwi i gumkę, aby pozbyć się resztek jedzenia i bakterii. Po dokładnym osuszeniu wszystkich elementów, zamontuj je z powrotem.
Filtry zmywarki
Wiele zmywarek posiada wbudowane filtry, które osadzają resztki jedzenia, a przez to zapach. Aby go pozbyć, należy regularnie czyścić filtry, które z kolei zatrzymują tłuszcz i brud. Wystarczy je raz na jakiś czas wyjąć, koniecznie w rękawicach, i umyć pod bieżącą wodą. Dzięki temu zmywarka działa dłużej i lepiej.
Aloes
Aloes to wspaniały środek na nieprzyjemny zapach, który doskonale polecamy do czyszczenia zmywarki. Wymieszaj żel z aloesu z wodą i wlej mieszaninę do pojemnika na nabłyszczacz. Uruchom maszynę w normalnym trybie pracy, a po praniu zmywarki powinno już pachnieć świeżością.
FAQs
- Jak często powinno się czyścić filtry zmywarki?
- Czy można korzystać z jedzenia, które zostało na talerzach i sztućcach zanim zostaną włożone do zmywarki?
- Jak często powinno się uzupełniać sól i nabłyszczacz do zmywarki?
Odpowiedź: Filtry warto czyścić co najmniej raz na miesiąc.
Odpowiedź: Nie, warto przed włożeniem ich do zmywarki oczyścić je ze wszystkich resztek jedzenia. W przeciwnym razie brudy i resztki jedzenia zatrzymają się w filtrach, co ostatecznie może prowadzić do powstawania nieprzyjemnego zapachu.
Odpowiedź: Tutaj warto kierować się zaleceniami producenta danego produktu – czasem warto uzupełniać sól i nabłyszczacz po każdym użyciu zmywarki, innym razem raz na jakiś czas.
Podsumowanie
Nieprzyjemny zapach zmywarki to problem, który można skutecznie rozwiązać. Wymaga to regularnego czyszczenia sprzętu, zapewnienia odpowiedniej wentylacji, uzupełnienia soli i nabłyszczacza oraz przestrzegania kilku prostych zasad. Dzięki temu zmywarka będzie działać lepiej, a naczynia będą czystsze i piękniej błyszczeć.
Paweł to doświadczony specjalista od naprawy sprzętu AGD z ponad 20-letnim stażem w branży. Jego fascynacja mechaniką zaczęła się w dzieciństwie, kiedy rozbierał i składał różne urządzenia w domu. Ukończył Politechnikę Warszawską na kierunku Elektronika i Telekomunikacja, specjalizując się w naprawie i konserwacji sprzętu AGD. Paweł prowadzi własny warsztat naprawczy, a także popularny blog, gdzie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem, pomagając innym naprawiać swoje urządzenia. Jego podejście do pracy, uwzględniające najnowsze technologie i innowacyjne metody naprawcze, przyciąga zarówno klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych.